Diele, 2024-06-16, 5:55 AM
Shqiperia Etnike
Main Registration Login
Welcome Guest
Postime te reja · Antaret · Rregullorja · Kerko · RSS
 • Page 1 of 1
 • 1
Sociologë Gjermanë
adminPublikuar: 2010-07-01, 7:03 PM, Ejnte| Postimi nr: 1
Major
Group: Administrators
Postime: 99
Reputacioni: 14
Status: Offline
Sociologë Gjermanë

Maximilian Carl Emil Weber (lindi më 21 prill 1864 në Erfurt dhe vdiq më 14 qershor 1920 ne Mynih- Gjermani) ishte një jurist, sociolog dhe ekonomist gjerman. Ai njihet si themelusi i sociologjisë si shkencë në Gjermani.

Prindërit e tij ishin Max Weber (Plaku) jurist dhe deputet në Reichstag-un gjerman dhe Helene Weber (e lindur Fallenstein).
Nga viti 1882 deri në vitin 1886 Max Weber studion në Heidelberg, Berlin dhe Getingen për jurisprudencë, ekonomi dhe filozofi-histori ku në vitin 1889 ai mbron me titullin Doktor i Shkencave Juridike (titulli i doktoraturës " Zhvillimi i principit solidar dhe i pasurisë së veçantë të shoqërive ekonomike nga bashkësitë shtëpiake dhe të biznesit në qytetet italiane").

 
adminPublikuar: 2010-07-01, 7:05 PM, Ejnte| Postimi nr: 2
Major
Group: Administrators
Postime: 99
Reputacioni: 14
Status: Offline
Sociologë Gjermanë

Jürgen Habermas, lindi më 18 qershor të vitit 1929 në Dyseldorf, Gjermani, është filozof dhe sociolog i mirënjohur gjerman, i cili njohje ndërkombëtare arriti në sajë të punës së tij në fushën e filozofisë sociale.

 
adminPublikuar: 2010-07-01, 7:06 PM, Ejnte| Postimi nr: 3
Major
Group: Administrators
Postime: 99
Reputacioni: 14
Status: Offline
Sociologë Gjermanë

Ferdinand Tönnies lindi më 1855 në Oldenswort dhe vdiq më 1936 ne Kiel, Gjermani, ishte një sociolog dhe filozof gjerman.

 
 • Page 1 of 1
 • 1
Search:

Identifikohu

Naviguesi i Faqes

Postimet e fundit
 • Legjenda (1)
 • Biologjia molekulare. (0)
 • Eva Sotiri - Poezi (1)
 • Gjë e gjëza (1)
 • Historia Shqiptare (11)
 • DROGAT (1)
 • Morthi i kembeve (0)
 • Stina e nxehtë,kujdesi ndaj sëmundjeve që sjell kequshqyerja (0)
 • Pjetër Bogdani ( 1625 - 1689 ) (2)
 • Federiko Garsia LORKA (3)

 • Sondazh
  Cilin e mendoni si favoritin aktual për të fituar Botërorin 2010?
  Totali i përgjigjjeve: 34

  Foto Albumi

  Top Poster
 • admin
 • Juna
 • Ghost
 • Alesio
 • qokuenver
 • muskollaridenis
 • Hipnotizuesssi
 • Stela
 • Kristina
 • jamjamune


 • Kërko

  Shqiperia Etnike ne Fb
 • Shqiperia Etnike


 • News
  [2010-06-23]
  PE shtyn votimin për Shqipërinë (0)
  [2010-06-24]
  Europarlamentaret: Vizat, pse refuzuam kushtezimin (0)
  [2010-06-24]
  Spanjë, Jose Mourinho prezantohet zyrtarisht si trajner i ri Real Madridit (0)
  [2010-06-26]
  Capello: Nuk jam i çmendur, Anglia mund të fitoj KB (0)
  [2010-06-26]
  Shqiptaret mbeten me te varferit ne Evrope (0)
  [2010-06-27]
  Google po skanon një milion libra nga bibliotekat e Romës dhe Firences (0)
  [2010-06-28]
  Kriza, “Guardian”: Greqia nxjerr në shitje ishujt (0)
  [2010-06-29]
  Empire Total War MULTi8-PROPHET (0)
  [2010-06-29]
  Grand Theft Auto 4 (official version) (0)
  [2010-06-30]
  Korrupsioni, zbardhen emrat e pedagogëve të arrestuar në Kamëz (0)

   
  Copyright Shqiperia Etnike © 2024