Shtune, 2024-03-02, 8:40 AM
Shqiperia Etnike
Main Registration Login
Welcome Guest
Postime te reja · Antaret · Rregullorja · Kerko · RSS
 • Page 1 of 1
 • 1
Forum » Forumi Shkencor » Mjekësia » SHBA, mjekët diangostifikojnë zemrën me mikrokamera në vena
SHBA, mjekët diangostifikojnë zemrën me mikrokamera në vena
adminPublikuar: 2010-07-01, 9:50 PM, Ejnte| Postimi nr: 1
Major
Group: Administrators
Postime: 99
Reputacioni: 14
Status: Offline
SHBA, mjekët diangostifikojnë zemrën me mikrokamera në vena

Mjekët në spitalet amerikane tani janë duke përdorur një teknologji të re për trajtimin e problemeve në zemër. Gjatë kësaj procedure, një kamerë mjaft e vogël, me rezolucion të lartë, futet në arteret e zemrës duke përftuar imazhe më të qarta se kurrë më parë. Kjo pajisje e re mund të ndihmojë pacientët me sëmundje në zemër, siç është ky 60 vjeçar, Mak Bailey, i cili para disa javësh pësoi një goditje në zemër. Krejt pa pritur, ai ndjeu në gjoks një shtrëngim të fortë dhe pas 2 minutash u mbulua nga djersët. Ai menjëherë u dërgua në qëndrën spitalore të universitetit të Klevelandit, ku mjekët i vendosën një tub pasi i çbllokuan një prej artereve të zemrës. Për vendosjen e një tubi të hollë, mjekët mbështeten në imazhet e përftuara me procedurën me ulrtratinguj, për të përcaktuar venën e bllokuar.
Por pajisja e re tani ofron një pamje krjetësisht ndryshe që quhet Optical Coherence Tomography ose OCT. Pajisja e miratuar nga agjencia e barnave, sapo ka filluar të përdoret në spitalet amerikane. Me anë të saj përftohen imazhe duke reflektuar dritë brenda artereve të gjakut. Kjo i mundëson mjekët të shohin 10 herë më me hollësi gjendjen e brendëshme të artereve dhe të përcaktojnë me saktësi se cili arter ishte bërë shkak për goditje në zemër. Pastaj mjekët vendosin në të tubin e nevojshëm për çbllokimin dhe lehtësimin e qarkullimit të gjakut në zemër. Përcaktimi i saktë i arterit të bllokuar ka shumë rëndësi, sepse në rast të kundërt tubi mund të vendoset në një tjetër arter, dhe pacienti ka gjasa të pësojë një goditje të dytë në zemër. Ekspertët thonë se megjithëse pamjet e ofruara nga kjo pajisje e re mund të jenë shumë të qarta, kjo lloj tomografie nuk është provuar si më e mirë sesa ajo me ultratinguj. Por për pacientë si Mak Baylei, kjo teknologji e re mund të përmirësojë trajtimin e tij në të ardhmen.

 
Forum » Forumi Shkencor » Mjekësia » SHBA, mjekët diangostifikojnë zemrën me mikrokamera në vena
 • Page 1 of 1
 • 1
Search:

Identifikohu

Naviguesi i Faqes

Postimet e fundit
 • Legjenda (1)
 • Biologjia molekulare. (0)
 • Eva Sotiri - Poezi (1)
 • Gjë e gjëza (1)
 • Historia Shqiptare (11)
 • DROGAT (1)
 • Morthi i kembeve (0)
 • Stina e nxehtë,kujdesi ndaj sëmundjeve që sjell kequshqyerja (0)
 • Pjetër Bogdani ( 1625 - 1689 ) (2)
 • Federiko Garsia LORKA (3)

 • Sondazh
  Cilin e mendoni si favoritin aktual për të fituar Botërorin 2010?
  Totali i përgjigjjeve: 34

  Foto Albumi

  Top Poster
 • admin
 • Juna
 • Ghost
 • Alesio
 • qokuenver
 • muskollaridenis
 • Hipnotizuesssi
 • Stela
 • Kristina
 • jamjamune


 • Kërko

  Shqiperia Etnike ne Fb
 • Shqiperia Etnike


 • News
  [2010-06-23]
  PE shtyn votimin për Shqipërinë (0)
  [2010-06-24]
  Europarlamentaret: Vizat, pse refuzuam kushtezimin (0)
  [2010-06-24]
  Spanjë, Jose Mourinho prezantohet zyrtarisht si trajner i ri Real Madridit (0)
  [2010-06-26]
  Capello: Nuk jam i çmendur, Anglia mund të fitoj KB (0)
  [2010-06-26]
  Shqiptaret mbeten me te varferit ne Evrope (0)
  [2010-06-27]
  Google po skanon një milion libra nga bibliotekat e Romës dhe Firences (0)
  [2010-06-28]
  Kriza, “Guardian”: Greqia nxjerr në shitje ishujt (0)
  [2010-06-29]
  Empire Total War MULTi8-PROPHET (0)
  [2010-06-29]
  Grand Theft Auto 4 (official version) (0)
  [2010-06-30]
  Korrupsioni, zbardhen emrat e pedagogëve të arrestuar në Kamëz (0)

   
  Copyright Shqiperia Etnike © 2024